Верифицирано

Со глупи шиптари, комуњари и сороспи, тоа е

17:58 Jun 8 2020 Скопје

Со глупи шиптари, комуњари и сороспи, тоа е
Опис
Твитер профилот @@Zoki79889487, на 06.06.2020 год., објави твит во кој е нотиран говор на омраза. Имено, реобјавувајќи вест поврзана со натписите во медиумите од соседите, а поврзана со бројката на заболени од КОВИД-19 кај нас, тој напишал: „Со волку многу глупи ШИПТАРИ КОМУЊАРИ И СОРОСПИИ тоа е!“
Повеќе податоци
Кривични дела: Предизвикување омраза раздор или нетрпеливост врз национална расна верска и друга дискриминаторска основа

Место каде се случил говор на омраза

Медиум: Твитер

Незадолжителни податоци – Опис на сторителот


Веродостојност: UP DOWN 0