Верифицирано

"А ти колку држави имаш бе шипо...која е твоја држава и како се вика......"-Говор на омраза поради етничка припадност во Фејсбук коментари

13:21 Nov 28 2018 Скопје

Опис
На ден 27.11.2018 (вторник), на Фејсбук профилот на Миленко Неделковски објавена е фотографија со статистички податоци во врска со бројот на издадени државјанства. Неделковски има напишано “Ви се мочам во тоа Охридскиот.”. Во коментарите оставени на оваа објава се забележува говор на омраза поради етничка припадност. Коментарите се оставени од страна на:Jimmy Lazovski (“сакаш да кажеш турците и ромите да се декларираат албанци добра ти е тезава друже ама овој пат таа финта не бива или си циган или си албанец постои разлика.”); Мики Миле Лазаровски (“Gjorgji Vchkov he he he i jas tuka kade sto ziveam,imam dosta prijateli od albanija ....ne gi sakat makedonskite i kosovarskite albanci .....em tova muslimani se....koga ke se soberime bosanci,srbi,hrvati,albancii i crnogorci kako edna familija da sme ....otidov ednas kaj eden albanec da pitam za rabota ima golema firma....prvite zborovi mu bea makedonec li si ili albanec makedonski....go pitav zosto...ako si makedonski albanec nema rabota....i odma me primi kaga mu kazav deka sum makedonec......ne gi sakat albancite nasive shiptari ...tova e tova”)(“ Shkupi Shqip a ti kolku drzavi imas be shipo.....koja e tvojta drzava i kako se vika........”)(“ Nafri Atas i sto sakas da kazis so slikata...deka e tvoe nesto ...abe shipo ti kako makedonec ke si umris .....sakas ne sakas tova si sto si ama albanec ne si ti si makedonec ...gjabe se silis koga istinata e taa ...pozz”); Simo Milic Red Cloud(“Astrit L Kurteshi I kako e custvoto koa Ruskite cigani vo go ebaa mameto i so so imate, si prasal li po doma da ti kaze babo ti ? Go cuvas li vo podrumot beloto zname Njato Heljp. ispegaj go ke vi treba kaj i da e. I uci da plivas i da vikas - Какой-то брат, пожалуйста, я люблю сербов и русских больше всего в мире! :D :D”); Зоран Стојановски (“Da vi se mocam vo siptarska istorija sto ja pisal Enver Ođa i Ismail Kadare, citaj go Kaplan Burovic. Da vi ebam toa ljočkite nikoj ne ve saka, kozoebi skapani”); Alexander Ace (“Што се занесувате племе, неписмени. Сите знаеме кои сте, од каде сте и зошто сте. Никого не лажете освен самите себеси, ама "ќе заврши западњачката песна на која скокате". Е тогаш ќе правиме муабет колку сте и колку ќе бидете. Не "спијат" Македонците. Нема да биде овде "косово" ... Православието ќе се обедини, "орлите" ќе ги правите со лисици на рацете, тие што ќе имаат среќа.”); Даниел Митревски (“Siptarite treba da se vratat vo kavkas od kade doshle, ne se narod shto pocituva drug.”); Кире Саздов (“незнам што се замарате и трошоците непотребни калории, со овие ридски кози, наречени шиптари. Па видетеги сеуште живеат племенски,гласаат племенски, се котат племенски а богами во котењето племенски, она со свекорот и невестата...дури и генетски им'е! Попис да сне имале??Со кого да правиме попис, со хан и могерини?? или со терористон ахмети, или џафери... или пак со црпко?? Они пред наши очи ни ја рушат државата а ние пак ке правиме попис со нив. Ке му ги оставиме кокошките на лисицата да ги чува, за да не ги грабнел и изедел волкот!!!! КОМЕДИЈА СТЕ!г.Груевски среди за попис, изгради софтвер, и тоа го изградија и оформија, браќава на шиптариве(американциве) нема потреба од попис? како и во секоја западна"демокраска" земја нема попис, ами се гледа во истиот момент колку жители има во земјата, затоа е и сега ова новово од ЦРПКО, за издавање на државјанство, да не стои Македонец, за да нема точен увид колку Македонци има во Македонија, туку да се манипулира, со бројките.Ако некој не знае да кажам, дека шиптариве во моментов не се ни 200 000!!! ИСЕЛЕНИ СЕ!!! ова ви го кажувам од луге кои се во власта а се шиптари, значи свесни се за бројките. Видетего аеродромот во Скопје, само шиптарски племиња се испраќаат80% се шиптари... така да ако си ја признаат вистината самите, ке им биде полесно, инаку вака на овој начин, само си ствараат поголем проблем со нас Македонците.Македонија ке си биде Македонија, и се ова ке помине, ништо не било со сила, па нити ова, за тоа се свесни САД/ЧАДОРОТ. И во Сомалија, отидоа Америкациве па овие со стрели и копја ги натераа да ја пикнат опашката во газот и дома!!! Имаат САД/ЧАДОРОТ план "Б" шиптариве овдека кајнас, можат да бидат пуштени и низвода, САД/ЧАДОРОТ мора да ја внесе Македонија во НАТО, а тоа за Е.У. може само да сонуваме бајки како "Алиса ви земјата на чудата"”); Zizi Zizoni Zizi (“Daniel Mitreski da ti go nacukat siptarite na sve zensko sto imas u familija od najmalo do najstaro pizdati mater tvoja bez vera covek turcite 500 godini ebea vie makedonci napraj dnk vidi sto si melez”); Роберт Лавот Стојков (коментар со фотографија).
Повеќе податоци
Вие сте: Сведок

Место каде се случил говор на омраза

Незадолжителни податоци – Опис на сторителот


Веродостојност: UP DOWN 0